Villa/Vila 6+1, Benissa, Spain/ Španělsko

€895,000

Popis

Modern villa with swimming pool and sea view.

The layout of the villa offers four bedrooms, four bathrooms, toilet, kitchen, dining room and salon. The villa also offers a swimming pool, sauna, jacuzzi and patio. The property was built in 2018 and is located near the beach.

Benissa is a small town with charming medieval architecture and charming squares. It is located by air in the distance of about 5 km from the sea. The closest known resorts are Calpe (south) and Moraira (northeast). Costa Blanca has a typical Mediterranean climate, with a cool sea breeze in summer and is protected by the surrounding mountains against the cold northern winds in winter. The area has an average of nearly 3000 hours of sunshine per year and the average temperature slightly exceeds 20 degrees. In 1986, the World Health Organization recommended the climate of the area as one of the most pleasant in the world – neither too warm in summer nor too cold in winter. It has an average of 325 sunny days a year, making it ideal for visiting all year round.

Moderní vila s bazénem a výhledem na moře.

Dispozice vily nabízí čtyři ložnice, čtyři koupelny, toaletu, kuchyň, jídelnu a salon. Vila také nabízí bazén, saunu, jacuzzi a patio. Nemovitost byla dostavěna v roce 2018 a nachází se nedaleko pláže.

Benissa je městečko  s okouzlující středověkou architekturou a šarmantními náměstími. Je umístěno vzdušnou časou cca 5 km od moře. Nejbližší známá letovistka jsou Calpe (jižně) a Moraira (na severovýchod). Costa Blanca má typické středomořské podnebí, s chladným mořským vánkem v létě a je ochranou ze strany okolních hor proti chladu severních větrů v zimě. V oblasti je průměrně téměř 3000 hodin slunečního svitu ročně a průměrná teplota lehce přesahuje 20 stupňů. V roce 1986 doporučila Světová zdravotnická organizace klima této oblasti jako jednu z nejpříjemnějších na světě – ani příliš teplo v létě, ani příliš chladno v zimě. V průměru se může pochlubit 325 slunečnými dny ročně, je tedy ideální k návštěvě po celý rok.

To buy a property in Spain click/Chcete-li vědět, jak probíhá koupě nemovitosti ve Španělsku, podívejte se zde.

Dodatečné informace

  • Pozemek
    1 100 m2

Sdílej nemovitost

Share