Villa/Vila 4+kk, Guardamar, Spain/Španělsko

€286,000

Popis

Newly built modern villa near Guardamar Beach and La Marina near Alicante with private pool. 

The ground floor has a usable area of ​​110 m2 and a roof terrace of 107 m2. On the ground floor there is a living room with kitchen and dining area, master bedroom with dressing room and bathroom, 2 more bedrooms and a bathroom. The house also has a basement, which can be used according to your needs (fitness, sauna, etc.). When designing this project, the architect emphasized individual and modern design in accordance with the top quality of the materials used. A total of 24 houses will be built as part of the small urbanization. Each house has a plot of about 230 m2. Costa Blanca has a typical Mediterranean climate, with a cool sea breeze in summer and is protected by the surrounding mountains against the cold northern winds in winter. The area has an average of nearly 3000 hours of sunshine per year and the average temperature slightly exceeds 20 degrees. In 1986, the World Health Organization recommended the climate of the area as one of the most pleasant in the world – neither too warm in summer nor too cold in winter. It has an average of 325 sunny days a year, making it ideal for visiting all year round.

Nově postavená moderní vila nedaleko pláže Guardamar a La Marina u Alicante s vlastním bazénem.

V přízemí má vila užitnou plochu 110 m2 a střešní terasu 107 m2. V přízemí najdete zde obývací pokoj s kuchyňským a jídelním koutem, hlavní ložnici s šatnou a koupelnou, další 2 ložnice a koupelnu. Dům má také suterén, který lze využít dle vlastních potřeb (fitness, sauna apod.). Architekt při řešení tohoto projektu kladl důraz na individuální a moderní design v souladu se špičkovou kvalitou použitých materiálů. V rámci malé urbanizace bude postaveno celkem 24 domů. Každý dům má pozemek cca 230 m2.

Costa Blanca má typické středomořské podnebí, s chladným mořským vánkem v létě a je ochranou ze strany okolních hor proti chladu severních větrů v zimě. V oblasti je průměrně téměř 3000 hodin slunečního svitu ročně a průměrná teplota lehce přesahuje 20 stupňů. V roce 1986 doporučila Světová zdravotnická organizace klima této oblasti jako jednu z nejpříjemnějších na světě – ani příliš teplo v létě, ani příliš chladno v zimě. V průměru se může pochlubit 325 slunečnými dny ročně, je tedy ideální k návštěvě po celý rok.

To buy property in Spain click / koupě nemovitosti ve Španělsku, podívejte se zde.

 

Dodatečné informace

  • Pozemek
    230 m2

Sdílej nemovitost

Share