Apartment/Byt 4+1, Casares, Spain/Španělsko

€550,000

Popis

Apartment with terrace and sea view.

This first-floor apartment offers stunning views of Bahia Beach and the Moorish La Sal Tower. There is uninterrupted views of the Mediterranean Sea. The apartment offers three bedrooms, kitchen, living room, two bathrooms and toilet. The property has a mix of marble and terracotta tiles on the floors, sevillian hand painted tiles in the kitchen and bathroom. Last but not least, it also has a parking space in the garage and storage room. There is central heating (along with air conditioning) as well as underfloor heating in the bathrooms and a fireplace in the lounge.

Casares is one of the most charming white villages on the Costa del Sol and excels in the diversity of its surroundings, which is part of the Andalusian nature reserve. It is situated between Estepona and Manilva and is surrounded by stunning natural parks of Sierra Bermeja and Sierra Crestellina. Casares is divided into two urban areas: Casares Costa (Playa), which is a beach strip of residential urbanization, shopping center, bars and restaurants, and the old historic village of Casares (known locally as Casares Pueblo), located 15 kilometers from the beach in the mountains , lies 430 meters above sea level. Casares was also known beyond its borders in ancient Roman times, when Emperor Julius Caesar was healed from his liver disease due to the sulphurous waters and the healing mud from the spa of La Hedionda, not far away as he returned from traveling to Rome. The ruins of the first Phoenician, Iberian and Roman settlers are located nearby. In the Casares area there are 3 golf courses, several restaurants and the famous Chiringuito La Sal on the beach. The location is about 90 km from Malaga airport.

Byt s terasou a výhledem na moře. 

Tento apartmán v prvním patře nabízí úžasný výhled na pláž Bahia a také na maurskou věž La Sal. Je zde nepřetržitý výhled na Středozemní moře. Byt nabízí tři ložnice, kuchyň, obývací pokoj, dvě koupelny a toaletu. Nemovitost má směs mramoru a terakotových dlaždic na podlahách, sevillian ručně malované dlaždice v kuchyni a koupelně. V neposlední řade má také parkovací místo v garáži a skladovací místnosti. K dispozici je ústřední topení (spolu s klimatizací), stejně jako podlahové vytápění v koupelnách a krb v salonku.

Casares je jednou z nejkouzelnějších typických bílých vesniček na pobřeží Costa del Sol a vyniká rozmanitostí okolí, které je součástí chráněných přírodních oblastí Andalusii. Rozkládá se mezi Esteponou a Manilvou a je obklopené ohromujícími přírodními parky Sierra Bermeja a Sierra Crestellina. Casares je rozdělena do dvou městských oblastí: Casares Costa (Playa), což je plážový pruh obytných urbanizací, obchodní centrum, bary a restaurace, a stará historická vesnice Casares (známá místně jako Casares Pueblo), která se nachází 15 kilometrů od pláže v horávh, leží 430 metrů nad mořskou hladinou. Casares byla známá i mimo její hranice ve starověkých římských dobách, kdy byl císař Julius Caesar uzdraven ze svých nemocí jater díky sirnatým vodám a léčivému bahnu z lázní La Hedionda, které se nachází nedaleko, když se vracel z cest do Říma. Ruiny prvních fénických, iberských a římských osadníků se nacházejí v okolí. V oblasti Casares jsou 3 golfová hřiště, několik restaurací a známé Chiringuito La Sal na pláži. Lokalita je vzdálená cca 90 km od letiště v Malaze.

To buy a property in Spain click/Chcete-li vědět, jak probíhá koupě nemovitosti ve Španělsku, podívejte se zde.

Dodatečné informace

  • Terasa
    29 m²

Umístění

Sdílej nemovitost

Share