Apartment/Byt 4+1, Alicante, Spain/Španělsko

€285,000

Popis

Apartment with terrace and sea view.

The property offers three bedrooms, two bathrooms, living room and kitchen. The apartment is located in a complex with elevator and swimming pool.

Costa Blanca has a typical Mediterranean climate, with a cool sea breeze in summer and is protected by the surrounding mountains against the cold northern winds in winter. The area has an average of nearly 3000 hours of sunshine per year and the average temperature slightly exceeds 20 degrees. In 1986, the World Health Organization recommended the climate of the area as one of the most pleasant in the world – neither too warm in summer nor too cold in winter. It has an average of 325 sunny days a year, making it ideal for visiting all year round.

Byt s terasou a výhledem na moře. 

Nemovitost nabízí tři ložnice, dvě koupelny, obývací pokoj a kuchyň. Byt se nachází v komplexu s výtahem a bazénem.

Costa Blanca má typické středomořské podnebí, s chladným mořským vánkem v létě a je ochranou ze strany okolních hor proti chladu severních větrů v zimě. V oblasti je průměrně téměř 3000 hodin slunečního svitu ročně a průměrná teplota lehce přesahuje 20 stupňů. V roce 1986 doporučila Světová zdravotnická organizace klima této oblasti jako jednu z nejpříjemnějších na světě – ani příliš teplo v létě, ani příliš chladno v zimě. V průměru se může pochlubit 325 slunečnými dny ročně, je tedy ideální k návštěvě po celý rok.

To buy property in Spain click/ Chcete-li vědět, jak probíhá koupě nemovitosti ve Španělsku, podívejte se zde.

Dodatečné informace

  • Terasa
    40 m²

Umístění

Sdílej nemovitost

Share