Apartment/Byt 3+kk, Altea, Spain/Španělsko

€250,000

Popis

Apartment in luxury residential urbanization by the beach and marina Mascarat near Altea on the Costa Blanca.

Apartment with more than 50 m2 covered terrace is situated south next to the garden with exotic plants and swimming pool overlooking the Mediterranean on one side and mountains on the side. It consists of 2 bedrooms and 2 bathrooms, a large kitchen with all luxurious details. It is equipped with built-in wardrobes, chamber, heating. The apartment is located on the 1st floor with elevator. The price includes a parking space in the garage. All services are in place.

Altea is a beautiful town on the Costa Blanca, located in a large bay, protected by mountains, which creates a pleasant microclimate. The historic center with typical white houses, narrow streets and flower pots overflowing with flowers is situated on a hill rising just a few meters from the sea. The city’s sandy-stony beach offers a stroll along the promenade with a range of cafes, bars, restaurants and shops. There are very few hotels, but many Europeans are buying a second home.

Byt v luxusní rezidenční urbanizaci u pláže a mariny Mascarat u Altey na pobřeží Costa Blanca.

Byt s více než 50 m2 kryté terasy je situován jižně vedle zahrady s exotickými rostlinami a bazénu s výhledem na Středozemní moře na jedné straně a hory na straně. Skládá se ze 2 ložnic a 2 koupelen, velké kuchyně se všemi luxusními detaily. Je vybaven vestavěnými skříněmi, komorou, vytápěním.  Byt leží v 1.patře s výtahem. V ceně je parkovací místo v garáži. Veškeré služby jsou v místě.

Altea je krásné městečko na Costa Blanca, ležící v rozlehlé zátoce, chráněné pohořím, které vytváří příjemné mikroklima. Historické centrum s typickými bílými domky, úzkými uličkami a květináči přetékajícími kytkami je položeno na kopci zvedajícím se jen pár metrů od moře. U městské písčito-kamenité pláže se můžete projít po promenádě s řadou kaváren, barů, restaurací a obchůdků. Je zde jen velmi málo hotelů, ale řada Evropanů si zde pořizuje druhé bydlení.

To buy property in Spain click/Chcete-li vědět, jak probíhá koupě nemovitosti ve Španělsku, podívejte se zde.

Umístění

Sdílej nemovitost

Share