Apartment/Byt 3+1, Torrevieja, Spain/Španělsko

€249,000

Popis

Modern apartment with swimming pool and sea view.

The apartment has two bedrooms and two bathrooms with underfloor heating. The kitchen is equipped with top appliances such as washing machine, dryer, dishwasher, induction hob, hood, fridge, oven and microwave. The property also offers a spacious living room, a terrace and storage space in the basement. The common area features a swimming pool, barbecue area and artificial turf. Beautiful newly built apartments are located in an excellent location just 200 meters from the beach. The apartment is located near bars, restaurants, shops, pharmacy all within walking distance. Alicante Airport and Murcia Airport are just 30 minutes away. This fantastic apartment has great rental potential and is a good investment with a high return.

Costa Blanca has a typical Mediterranean climate, with a cool sea breeze in summer and is protected by the surrounding mountains against the cold northern winds in winter. The area has an average of nearly 3000 hours of sunshine per year and the average temperature slightly exceeds 20 degrees. In 1986, the World Health Organization recommended the climate of the area as one of the most pleasant in the world – neither too warm in summer nor too cold in winter. It has an average of 325 sunny days a year, making it ideal for visiting all year round.

Moderní byt s bazénem a výhledem na moře. 

Byt má dvě ložnice a dvě koupelny s podlahovým vytápěním.  Kuchyň je vybavena špičkovými spotřebiči jakožto pračkou, sušičkou, myčkou, indukční varnou deskou, digestoří, lednici, troubu a mikrovlnnou troubu. Nemovitost také nabízí prostorný obývací pokoj, terasu a skladovací prostory v suterénu.Společného prostory nabízí bazén, ​​grilovací kout a umělým trávníkem. Nádherné nově postavené apartmány se nacházejí ve výborné lokalitě pouhých 200 metrů od pláže.Byt se nachází v blízkosti barů, restaurací, obchodů, lékárny vše v dochozí vzdálenosti. Letistě Alicante a letiště Murcia jsou vzdálené pouhých 30 minut. Tento fantastický apartmán má velký potenciál k pronájmu a je dobrou investicí s vysokou návratností.

Costa Blanca má typické středomořské podnebí, s chladným mořským vánkem v létě a je ochranou ze strany okolních hor proti chladu severních větrů v zimě. V oblasti je průměrně téměř 3000 hodin slunečního svitu ročně a průměrná teplota lehce přesahuje 20 stupňů. V roce 1986 doporučila Světová zdravotnická organizace klima této oblasti jako jednu z nejpříjemnějších na světě – ani příliš teplo v létě, ani příliš chladno v zimě. V průměru se může pochlubit 325 slunečnými dny ročně, je tedy ideální k návštěvě po celý rok.

To buy a property in Spain click/Chcete-li vědět, jak probíhá koupě nemovitosti ve Španělsku, podívejte se zde.

Sdílej nemovitost

Share