Apartment/Byt 3+1, Altea, Spain/Španělsko

€222,000

Popis

Apartment directly on the sandy beach in Altea, with a terrace overlooking the sea.

The apartment consists of two bedrooms and two bathrooms, a large living room with access to the terrace. It has built-in wardrobes, storage room, heating. The apartment is oriented to the north and east. It is located on the second floor with elevator, in urbanization with a swimming pool, with reception and year round operation. The shared garden is very well maintained and with good facilities. Garage parking included.

Altea is a beautiful town on the Costa Blanca, located in a large bay, protected by mountains, which creates a pleasant microclimate. The historic center with typical white houses, narrow streets and flower pots overflowing with flowers is situated on a hill rising just a few meters from the sea. The city’s sandy-stony beach offers a stroll along the promenade with a range of cafes, bars, restaurants and shops. There are very few hotels, but many Europeans are buying a second home.

Apartmán přímo u písečné pláže v Altea, s terasou s výhledem na moře.

Apartmán se skládá ze dvou ložnic a dvou koupelen, velkého obývacího pokoje s přístupem na terasu. Má vestavěné skříně, komoru, vytápění. Byt je orientován na sever a východ.  Leží ve druhém patře s výtahem, v urbanizaci s bazénem, s recepcí a celoročním provozem. Společná zahrada je velmi dobře udržovaná a s dobrým zázemím. Garážové stání v ceně.

Altea je krásné městečko na Costa Blanca, ležící v rozlehlé zátoce, chráněné pohořím, které vytváří příjemné mikroklima. Historické centrum s typickými bílými domky, úzkými uličkami a květináči přetékajícími kytkami je položeno na kopci zvedajícím se jen pár metrů od moře. U městské písčito-kamenité pláže se můžete projít po promenádě s řadou kaváren, barů, restaurací a obchůdků. Je zde jen velmi málo hotelů, ale řada Evropanů si zde pořizuje druhé bydlení.

To buy in Spain click/Chcete-li vědět, jak probíhá koupě nemovitosti ve Španělsku, podívejte se zde.

Umístění

Sdílej nemovitost

Share