Apartment/Byt 3+1, Altea, Spain/Španělsko

€209,000

Popis

Exclusive apartment in modern urbanization with 3 swimming pools, next to the elite port of Campomanes near Altea on the Costa Blanca.

The apartment offers majestic views of the Gulf of Calpe from the large terrace, and offers: two spacious bedrooms, two bathrooms, one with whirlpool, living room with Italian furniture, kitchen, built-in wardrobes. The apartment is fully furnished and in excellent condition. It is oriented to the southeast. It is located on the 4th floor with elevator. Monthly Community Fee 70 EUR.

Altea is a beautiful town on the Costa Blanca, located in a large bay, protected by mountains, which creates a pleasant microclimate. The historic center with typical white houses, narrow streets and flower pots overflowing with flowers is situated on a hill rising just a few meters from the sea. The city’s sandy-stony beach offers a stroll along the promenade with a range of cafes, bars, restaurants and shops. There are very few hotels, but many Europeans are buying a second home.

Exkluzivní byt v v moderní urbanizaci se 3 bazény, vedle elitního přístavu Campomanes u Altey na pobřeží Costa Blanca.

Byt nabízí majestátní výhled na záliv Calpe z velké terasy, a nabízí: dvě prostorné ložnice, dvě koupelny, jedna s vířivou vanou, obývací pokoj s italským nábytkem, kuchyň, vestavěné skříně. Byt je plně zařízený a ve výborném stavu. Je orientován na jihovýchod. Leží ve 4.patře s výtahem. Měsíční poplatky v komunitě 70 EUR.

Altea je krásné městečko na Costa Blanca, ležící v rozlehlé zátoce, chráněné pohořím, které vytváří příjemné mikroklima. Historické centrum s typickými bílými domky, úzkými uličkami a květináči přetékajícími kytkami je položeno na kopci zvedajícím se jen pár metrů od moře. U městské písčito-kamenité pláže se můžete projít po promenádě s řadou kaváren, barů, restaurací a obchůdků. Je zde jen velmi málo hotelů, ale řada Evropanů si zde pořizuje druhé bydlení.

To buy property in Spain click/Chcete-li vědět, jak probíhá koupě nemovitosti ve Španělsku, podívejte se zde.

Umístění

Sdílej nemovitost

Share