Apartment/Byt 3+1, Tenerife, Spain/Španělsko

€220,000

Popis


Beautiful apartment overlooking the sea in a complex located right on the Costa del Silencio in southern Tenerife.
The apartment offers living room, kitchen, 2 bedrooms, bathroom and terrace of 20 m2, overlooking the sea and promenade. The apartment is fully furnished. The complex is located on a rocky coastline with spectacular sea views. It has rich green areas that are well maintained, a large heated pool, gardens, palm trees.
Tenerife is the largest of the seven Canary Islands in the Atlantic Ocean. Like the whole of the Tenerife archipelago, it belongs to Europe from a geopolitical point of view, but is geographically part of the African region. The island has almost 900,000 inhabitants, making it the most populated island in Spain. The topographic landmark of the island is Spain’s highest mountain, Pico de Teide, at an altitude of 3,718 m, located in the Teide National Park, a UNESCO World Heritage Site. There are two international airports in Tenerife and two ports that connect the island to the outside world. Communication on the island is provided mainly by land transport. The main tourist center with numerous resorts and hotel complexes is located in the south of the island. While the north is rather rocky, the coast in the south is formed by sandy beaches (sand was mainly imported from the Sahara). Tourists most visited resorts in the south of the island are Los Cristianos, El Médano and Las Galletas. 146 different protected areas have been declared in the Canary Islands, which occupy about 40% of the archipelago area.

Nádherný byt s výhledem na moře v komplexu nacházejícím se přímo na pobřeží Costa del Silencio na jihu Tenerife.

Byt nabízí obývací pokoj, kuchyň, 2 ložnice, koupelnu a terasu 20 m2, ze které je výhled na moře a promenádu. Byt je kompletně zařízen. Komplex se nachází na skalnatém pobřeží s nádherným výhledem na moře. Má bohaté zelené plochy, které jsou dobře udržované, velký vyhřívaný bazén, zahrady, palmy.

Tenerife je největší ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu. Stejně jako celé souostroví Tenerife náleží z geopolitického hlediska k Evropě, ale geograficky je součástí afrického regionu. Na ostrově žije téměř 900 000 obyvatel, je tedy nejvíce obydleným ostrovem Španělska. Topografickou dominantou ostrova je nejvyšší hora Španělska Pico de Teide s nadmořskou výškou 3 718 m, která se nachází v národním parku Teide, patřícím mezi světové dědictví UNESCO. Na Tenerife se nacházejí dvě mezinárodní letiště a dva přístavy, kterými je ostrov spojen s okolním světem. Komunikaci po ostrově zajišťuje především pozemní doprava. Hlavní centrum turistického ruchu s řadou letovisek a hotelovými komplexy se nachází na jihu ostrova. Zatímco sever je spíše skalnatý, pobřeží na jihu tvoří písečné pláže (písek byl převážně dovezen ze Sahary). Turisty nejnavštěvovanějšími letovisky na jihu ostrova jsou Los Cristianos, El Médano a Las Galletas. Na Kanárských ostrovech bylo vyhlášeno 146 různých chráněných území, která zabírají zhruba 40% rozlohy souostroví.

Dodatečné informace

  • Terasa
    20 m2

Umístění

Sdílej nemovitost

Sdílet