Apartment/Byt 1+kk, Dolomites, Italy/Itálie

€92,000

Popis

Mountain studio within walking distance of the Marmolada ski lift, the highest mountain of the Dolomites near the Arraba resort on the Sella Ronda circuit.

The studio is located in the Principe complex in Malga Ciapela on the second floor. The property includes a kitchenette, a living room with 4 beds and a bathroom. The apartment is efficiently furnished and carefully maintained. Orientation is south. Garage available. Excellent profitability also for seasonal or weekly rentals in summer and winter.

Arabba is one of the Dolomites‘ main crossroads, through the legendary Sella Ronda circuit or from there to the highest mountain of Marmolada. Its main rocky slope, Porta Vescovo, offers sports and impressive ski runs, and thanks to its north orientation and altitude it holds excellent snow until spring.

Horské studio v dochozí vzdálenosti k vleku na Marmoladu, nejvyšší horu Dolomit v blízkosti střediska Arraba na okruhu Sella Ronda.

Studio se nachází v komplexu Principe v Malga Ciapela ve druhém patře. Nemovitost zahrnuje kuchyňský kout, obývací pokoj se 4 lůžky a koupelnu. Byt je účelně zařízený a pečlivě udržovaný. Orientace je jižní. Lze dokoupit garáž. Vynikající ziskovost také pro sezónní nebo týdenní nájemné v létě i v zimním období.

Arabba je jednou z hlavních lyžařských křižovatek Dolomit, kterou prochází legendární okruh Sella Ronda nebo se odtud vyráží na nejvyšší horu Marmoladu. Její hlavní skalnatý svah Porta Vescovo  nabízí sportovní a působivě vedené sjezdovky a díky jeho severní orientaci a nadmořské výšce na něm drží vynikající sníh až do jara.

Sdílej nemovitost

Share